Silkroad Online Global Web Sitesi

Silkroad Online Hakkında Herşey
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Silkroad Online nin Öyküsü

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
EviLFrozen
Administrateur
Administrateur
avatar

Cinsiyet : Erkek
Mesaj Sayısı : 42
Tecrübe Puanı : 141
Doğum tarihi : 26/10/92
Kayıt tarihi : 13/02/10
Yaş : 26
Nerden : Silkroad

MesajKonu: Silkroad Online nin Öyküsü   Ptsi Şub. 15, 2010 1:04 pm

Silkroad Online yani İpek Yolu Online; İpek Yolu ticaretini konu alıyor. Bu yüzden diğer devasa online oyunlardan konu olarak farkı var. Oyun gerçek şehirleri ve kasabaları konu alıyor. Ayrıca tarihi bölgeler gerçekçi bir biçimde yansıtılmış. Mantık olarak yine aynı kalıplara dayandırılmış. Yine yaratık kesiyoruz, görev yapıyoruz. Kısacası oradan oraya koşuşturarak karakterimize bol bol tecrübe puanı topluyor ve bir sonraki seviyeye geçebilmesi için zamanla yarışıyoruz. 20. level’a kadar bu şekilde devam ederken, 20’den sonra hayatımız birazcık değişiyor. Bu seviyede 3 meslekten birini seçiyor ve bu yolda ilerliyoruz. Bu meslekler ise Avcı, tüccar ve hırsız.

Tüccarlar 20.level’dan sonra mesleklerini seçerek develerini yanlarına alıyor ve Merchant’lara giderek develerini yüklüyorlar. Amaçları ise aldıkları malı bir şehirden diğerine götürmek. Eğer götürebilirlerse aldıkları fiyatın 4-5 katına bu malları satabilirler ve ciddi bir kar elde edebilirler. Ama bunu zorlaştıracak etmenler var tabiî ki. Örneğin hırsızlar ve tek amacı kervanlar yapan tüccarları öldürüp mallarını yağmalamak. Eğer bunu başarabilirlerse tüccarlar epey mal kaybediyor ve hırsızlar da yağmaladıkları malları kendi şehirlerine götürüp epey pahalı bir şekilde satıp, kazanç elde edebiliyorlar. Bu karmaşanın içinde avcıların görevi ise savunmasız tüccarları korumak ve kervanın başarıyla diğer şehre ulaşması halinde, kardan belli bir pay almak. Tabi her meslekten insanlar level 20 den sonra savaşçılık yeteneklerini geliştirmek için yaratık öldürmeye ve görev yapmaya devam edebilirler. Hatta ben de yapmalarını öneririm.Çünkü level yükselttikçe hırsızlarla başa cıkmak daha kolay oluyor.

Ne varsa ticarette var

Eğer oyunda para kazanmak istiyorsanız kesinlikle ticaret yapacaksınız ya da hırsız olacaksınız. Çünkü avcıların çok büyük kazançları yok. Onların kârları kervan korumak ve yaratık kesme ile gelecek paraları toplamaktır. Hatta yaratıklardan güzel eşyalar düşerse, onları güzel fiyata satabilirsiniz. Ama devamlı geliri olan bir meslek değildir. Ayrıca tüccarlarda kervan başına kazanılan paranın artması için de yıldız sistemi yapılmıştır. Bu yıldız sistemine göre Merchant’tan alınan mal yıldızlandırılır ve en değerli mal 5 yıldızdır. Ama 5 yıldızlı mal alırsanız hırsızlara açık hedef olursunuz ve diğer şehre gidene kadar kervanınız devamlı saldırıya uğrar. Bu 5 yıldızlı kervanları sadece Guild’ler ve büyük oyuncu grupları yapmaya cesaret edebiliyor sadece. Diğer türlü 2-3 kişiyle yapılabilecek kervanlarda kesinlikle 5 yıldızlı mallara başvurmayın derim.

Bence ucuzdan alıp pahalıya satma en akıllıcası . Güzel ama + sı olmayan bir itemi alıp + sını yukselterek ve iteme yeni özellikler ekleyerek daha pahalıya satmak en karlısı.
Ayrıca ticaretin ufak çaplısı da bu oyunda mevcut. Eğer Knight Online oynayan varsa orada tezgah açmak olduğunu hatırlar. Minik el tezgahları açıp istediğimiz yerde yaratıklardan elde ettiğimiz eşyaları satabiliyorduk. Burada da bu sistem var, fakat biraz daha geliştirmişler. Tezgâhı açtığınız zaman oyuncular bir eşyayı beğendiyse sizle pazarlıkta bulunabiliyorlar. Bu sistem üzerinden açık arttırma bile yapmanız mümkün. Ayrıca o anda kimlerin tezgâhınızı incelediğini görebiliyorsunuz.


Karakter analizi

Biraz da karakterlere bakalım. Karakter geliştirirken karşımıza birkaç değişik kombinasyon gelecek. İlk karar vermemiz gereken seçenek ise karakterin bilek gücünün mü? Yoksa akıl gücünün mü? Fazla olacağıdır. Örneğin seviye atladığınızda 3 puan Stat bonus alırsınız. Eğer bu puanları STR’ye verirseniz karakterinizin canı çok fazla olacak, ayrıca rakibe verdiği hasar da artacaktır. Ayrıca fiziksel saldırılardan da az hasar alacaktır. Ama büyü içeren saldırılar onu ciddi yaralayabilecektir. INT’e verdiğinizde ise bu durum tam tersine dönecek büyüler kullanarak çok hasar verebileceksiniz ve büyülü saldırılardan az hasar alacaksınız. Ama fiziksel üstünlüğü olan karakterler size fazlaca hasar verebileceklerdir.Deneyim puanıyla beraber
Sp [Skill Point] kazanıyorsunuz. Bu sp ile karakterinize yeni saldırı hareketleri ve savunma büyüleri kazandırıyorsunuz. Skillerinizi kendi lvl inizsden düşük tutarsanız daha fazla s point ama daha az exp point kazanıyorsunuz. Buna spfarm yada gap deniliyor. Bu şekilde splerinizi biriktirip bi anda skillerinizi geliştirerek daha fazla saldırı hareketi ve savunma büyüsü açmış oluyorsunuz. Eğer uzun sure buna devam ederseniz puanlarınız artıyor ve ilerideki leveller içinde size kolaylık sağlıyor.


Durum bu şekilde olunca dengenin sağlanabilmesi için giysiler devreye giriyor. Giysiler farklı cinslerdeler. Mesela bazı kıyafetler sizi büyüden[Garment]bazıları ise fiziksel[Armor] kuvvetlerden çok koruyor. Ayrıca giysilerin de bir level değeri var. Giysilerden maksimum verimi alabilmek için kendi seviyenizde olanları giymeye özen gösterin.

Var mı bana yan bakan!

Oyunda diğer oyuncular ile kapışabilmemiz mümkün. Ama diğer yapımlardan biraz daha farklı bir sistem burada devreye giriyor. Level 10’a kadar PVP(Player versus Player) yapmamız mümkün değil. Ama level 10 olunca NPC’lerden alacağımız değişik renklerdeki pelerinler ile PVP yapabiliyoruz. Tek yapmamız gereken pelerini takıp, başka birinin de değişik renkten bir pelerin takmasını beklemek oluyor. Eğer ölürseniz para, deneyim puanı yada herhangi bir eşyanızı kaybetmiyorsunuz. Yani eğlencelik savaşlar oluyor. Ama level 20’de meslek seçimi yaptıktan sonra diğer mesleklerden birine saldırabiliyorsunuz ve burada deneyim puanı ve para kaybı oluyor. Ayrıca herhangi bir mesleği olmayan ve pelerin takmamış kişilere saldırırsanız Player Killer (PK) oluyorsunuz. PK olduktan sonra ise açık hedef haline geliyorsunuz ve herkes size saldırabiliyor.

Oyunda henüz tüm haritalar açılmamış. Yetkililer zamanla yeni versiyonların yayınlanacağını ve tüm dünyanın açılacağını söylediler. Konu İpek Yolu olunca, yolun üstünde bulunan tüm şehirler de oyuna eklenecek. Özellikle bir İslam sözcüğü oyunda geçiyor ve İslam adında Merchant’lar mevcut. Ayrıca İslam dünyasının eklenmesinin yanı sıra istanbul da eklendi. istanbul sehrinin adı costinapole olarak geçiyor. biraz üzücü fakat oyunun konu aldığı tarihte şehrin adı bu şekilde sarf ediliyordu.

Yapımdaki birkaç değişik sistemden daha bahsedelim. Alchemy sistemi denilen bir olay var. Birçok oyunda gördüğünüz +6, +9 gibi eşyalar bu oyunda da bulunuyor. Bu eşyalar kestiğiniz yaratıklardan düşebiliyor ya da yine yaratıklardan düşen Elixir sayesinde bu eşyalara +1 ekletebiliyorsunuz. Bunun için Lucky Powder, Elixir ve +1 ekleteceğiniz silahı seçip Alchemy menüsünden işlemleri yapabilirsiniz. Ama silahın artısı ne kadar fazlaysa ona bir artı eklemek o kadar zor olacaktır. Bu yüzden elinizdeki eşyanın kullanılamaz hale gelmesi de mümkün. Alchemy kullanmadan önce iki kere düşünmenizi öneririm.

Birlikten güç doğar

Guild ve Party sistemine biraz değinmek istiyorum. Parti sisteminin ayarları bulunuyor. Bu ayarlar deneyim puanı ve para dağılımı ile ilgili ayarlar. Genelde oyuncular Experince dağılımı özelliği açıyorlar ve bir kişinin kestiği yaratıktan herkes biraz puan kazanıyor. Yani Party kurmak bu yüzden yarar sağlıyor. Diğer seçenek ise eşyaların paylaştırılması oluyor. Eğer parti kurucusu bu seçeneği açarsa bir yaratık kesildiğinde düşen eşyalar partideki herkese bölüştürülüyor. Fakat genelde bu konuda anlaşmazlık çıktığı için oyuncular bu seçeneği kullanmıyorlar.
Guild sistemi ise diğer oyundakiler ile aynı. Birlikte kervanlar kuruyorlar ve güvenliği sağlıyorlar. Kimisi oyunda günde birkaç kere çıkan yaratıkları kesip tecrübe kazanıyorlar. Guild’lerin de bir level’ı var ve bu level oyundaki sıralamayı belirliyor. Ayrıca Guild’ler ittifak kurup diğerlerine savaş açabiliyorlar.

Son karar

Son olarak teknik detaylara girecek olursak ücretsiz bir oyundan beklediğimin aksine grafikler çok güzel olmuş. Kaldırmayan bilgisayarlar için grafik detaylarından kısma sistemi de epey detaylı yapılmış. Grafikler yapımın atmosferini epey etkiliyor ve gerçekten içindeymişsiniz hissi veriyor. Sesler klasik devasa online sesleri, müzikler de pek farklı değil. Projenin en büyük eksisi kontrolleri oluyor. İlk oynadığınızda karakterinizi kontrol etmekte epey zorlanacaksınız. Onu yönetmeye çalıştığınızda hemen istediğinizi yapmıyor. 1-2 saniye geç tepki veriyor, ama bu zaman içerisinde giderilecektir. Şehir içinde gözlemlediğimiz bu eksi, şehir dışında neredeyse yok denecek kadar az seviyeye geliyor.
Sonuçta Uzakdoğu ekibi iyi bir iş çıkarmış ve biraz daha geliştirirlerse piyasadaki ücretli oyunlarla kapışabilecek düzeye rahatlıkla erişir. Şu açılmayan haritalar da eklensin, işte ortam cıvıl cıvıl olur. Bu yaz bu Silkroad güzel gider…

ayrıca oyunda ALLAH yazınca yasaklı kelime olarak bildiri veriyor. bu din propakandası değildir. Bazı niteliksiz kişiler ki bunların arasında Türkler de var Allah ' a küfür ediyordu. Yöneticiler bu şekilde önüne geçmek istediler ama adamlar kodlayarak bu şekilde hakaretlerine devam ediyorlar. Biz onlara uymayalım . hepinize iyi oyunlar
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://silkroadower.yetkinforum.com
 
Silkroad Online nin Öyküsü
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» lilo ve stitch oyunları

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Silkroad Online Global Web Sitesi :: Silkroad Genel Bölümü :: Silkroad Genel Konular :: Rehper Bölümü-
Buraya geçin: